Заслухавши доповіді експертів програми ENPI FLEG II «Правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного регіону дії європейського інструменту сусідства та партнерства» та провівши обговорення із представниками Мінагрополітики, ВО «Укрдержліспроект», комунальних лісогосподарських підприємств та наукових організацій сформовано такі пропозиції:

1. Державне стратегічне планування

  • Визначити єдину стратегію розвитку державних і комунальних лісогосподарських підприємств, як постійних лісокористувачів, поставивши їх у рівноправне становище. Підготувати Закон про основні засади Національної Лісової Політики

2. Контроль і управління

  • Враховуючи процес децентралізації влади, доцільно підготувати нову редакцію Лісового кодексу, концепція якого базуватиметься на основних засадах Національної Лісової Політики .
  • У новій редакції Лісового кодексу України необхідно чітко розмежувати на рівні держави функції формування і реалізації лісової політики, контролю, господарської діяльності. При цьому суб’єкт, що здійснює державний контроль у сфері ведення лісового господарства, повинен бути відстороненим від здійснення господарських функцій.

3. Оподаткування і фінансування л/г

  • Внести зміни в систему оподаткування, які б забезпечили:

- цільове використання коштів, отриманих від збору за спеціальне використання лісових ресурсів, на ведення лісового господарства, мінімізувавши зустрічні фінансові потоки, оскільки плата за спеціальне лісокористування є не податком, а рентою власника лісу і повинна цілком спрямовуватися на охорону та відтворення лісових ресурсів;

- можливості застосування спрощеної системи оподаткування і спеціального режиму сплати ПДВ для лісогосподарських підприємств всіх форм власності.

  • Розробити механізми забезпечення фінансування лісовідновлення, лісорозведення і лісовпорядкування за рахунок державного і обласного бюджетів та інших коштів.
  • Вдосконалити механізми використання коштів фондів охорони навколишнього природного середовища різних рівнів для можливості фінансування заходів з лісовідновлення, лісорозведення і лісовпорядкування.

4. Земельний кодекс

  • Запровадити спрощений порядок зміни цільового призначення земельних ділянок із земель запасу та приватних земель, що непридатні для сільськогосподарських потреб і які залісилися природним шляхом або можуть бути залісеними.
  • Спростити порядок передачі таких самозалісених і придатних до залісення земельних ділянок у постійне користування лісогосподарських підприємств усіх форм власності.
  • Чітко визначити статус земель під усіма полезахисними лісосмугами та іншими полезахисними насадженнями як «несільськогосподарські угіддя земель сільськогосподарського призначення» та рекомендувати їхню передачу землекористувачам сільгоспугідь із зобов’язанням належного утримання як інфраструктурного об’єкта.
  • Провести визначення статусу придорожніх лісосмуг з подальшою їх передачею залежно від основного призначення або користувачам / власникам відповідних суміжних земель, або організаціям чи установам, на балансі яких перебувають відповідні дороги.

5. Лісове законодавство

  • Рекомендувати Кабінету Міністрів, відповідно до Лісового кодексу, внести відповідні зміни до чинного законодавства та затвердити єдине загальне положення про лісову охорону усіх постійних лісокористувачів, наділивши їх однаковими повноваженнями. Під час дискусії обговорювалося також питання можливості формування лісової охорони як незалежної структури у процесі розмежування законодавчих, регулятивних, контрольних і господарських функцій у лісовому секторі, але учасники круглого столу не дійшли спільної думки щодо цього.
  • Пункт 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу викласти в редакції: «До одержання в установленому порядку державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками лісогосподарськими підприємствами документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування».
  • Рекомендувати Кабінету Міністрів (через відповідні органи виконавчої влади) розробляти та затверджувати нормативно-правові документи в галузі лісового господарства з єдиним підходом для всіх постійних лісокористувачів, не розділяючи їх за відомствами чи формою власності.

6. Кодекс України про адміністративні правопорушення

  • Внести зміни, якими надати лісовій охороні комунальних лісогосподарських підприємств право складати протоколи про здійснення адміністративних правопорушень (протоколи про лісопорушення) та виносити постанови про притягнення лісопорушників до відповідальності.

7. Інші нормативно-правові акти

  • Внести зміни до «Правил пожежної безпеки в лісах України» щодо посилення відповідальності сільгоспкористувачів за шкоду, заподіяну лісовому господарству внаслідок сільгосппалів
  • Враховуючи те, що в діючій постанові Кабінету Міністрів від 23 липня 2008 р. №655 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» розмір шкоди, завданої лісовому господарству, завищений, доцільно внести зміни до цієї постанови, привівши розмір нарахованої шкоди до ринкової вартості деревини, збільшеної у 3 рази. Якщо неможливо встановити сортність пошкодженої або знищеної деревини, її ринкова вартість розраховується як для деревини 1-го сорту. (деякі учасники круглого столу не вважали за необхідне вносити зміни у постанову Кабінету Міністрів від 23 липня 2008 р. №655).

8. Інституційний розвиток

Сформувати представницький орган, який би відстоював інтереси комунальних лісогосподарських підприємств.

З напрацюваннями програми ENPI FLEG можна ознайомитися за посиланнями:
Фаза 1: http://fleg1.fleg.org.ua/index.php?id=17
Фаза 2: http://www.fleg.org.ua/category/docs